Spelförståelse, bas 1
Man brukar säga att de bästa spelarna vet vad de ska göra med bollen innan de har fått den. Lika viktigt är det att veta hur man kan hjälpa den som har bollen då man är medspelare utan boll. Det handlar om att ha skaffat sig bilder av hur man ska agera i olika situationer. Det är detta som kallas spelförståelse. Spelförståelse skaffar man sig genom att se och spela mycket fotboll. Att värdera olika moment är en kombination av egen erfarenhet och inlärning. När man pratar om inlärning i framförallt unga år är det viktigt att spelarna stimuleras till att lära sig förstå hur man kan agera i olika situationer och därigenom öka sin spelförståelse.
Spelförståelsekursen erbjuds vid 5 tillfällen enligt nedan.
Datum & Plats
Klicka här för att se aktuella utbildningstillfällen
Innehåll
- Bollhållare och medspelare
- Felvänd - rättvänd bollhållare
- Anfalls- och passningsspel
- Spelbarhet och spelavstånd
Förkunskaper
Genomgången Ledarskapskurs, bas 1
Litteratur
- Deltagarmaterial Spelförståelse
Kursledare
Ur Dalarnas FF:s kursinstruktörspool
Kostnad
800:-/deltagare. Kurskostnaden faktureras föreningarna efter genomförd kurs.
Kursintyg
Kursintyg utfärdas. 100% närvaro krävs för att bli godkänd på kursen.
Övrigt
Medtag ombyte för praktik då vi själva utgör övningstrupp
Anmälan
Anmäl dig till kursen genom att klicka här, eller via föreningsinloggningen i FOGIS. Max 24 deltagare, tidig anmälan ger förtur. Anmälan är bindande.
Kallelse
Skickas ca 1 vecka före kursstart till föreningsadressen för vidarebefordran till anmälda kursdeltagare samt till kursdeltagare med meddelad e-postadress.
Upplysningar
Niklas Ribjer, 023-454 74, 070-250 70 64
Välkommen med din/er anmälan!
Dalarnas Fotbollförbund
Utvecklingskommittén/Tränarutskottet


