Domare

Domarutskottet 2017
Ordförande: Peter Johansson, 070-930 63 62
Sekreterare: Lars Edström, 023-454 73
Ledamot: Almir Alisic, 076-116 44 10, 076-575 18 22
Ledamot: Rolf Hansson, 070-578 06 60
Ledamot: Mikael Lindfors, 070-551 63 58
Ledamot: Patrik Magnusson, 070-556 32 63
Ledamot: Damir Pacaric, 070-407 28 51
Ledamot: Lars Sjögren, 070-687 88 34

Distriktsinstruktörer 2017
Almir Alisic, Borlänge, 076-116 44 10, 076-575 18 22
Tomas B Carlson, Säter, 070-632 77 55
Jörgen Edwardsson, Krylbo, 070-544 49  41
Rolf Hansson, Bjursås, 070-578 06 60

Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58
Patrik Magnusson, Falun,  070-556 32 63
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Klubbinstruktörer 2017
Mats Aronsson, Hedemora, 073-831 78 03
Hassan Migel Jama, Ludvika, 072-313 70 33 
Niklas Karlsson, Boränge, 076-090 49 79
Erik Nordqvist, Borlänge,  076-846 46 30
Glenn Nyberg, Borlänge
Jenny Moen, Falun, 070-612 56 30
Robert Nyberg, Borlänge, 073-800 10 83
Elias Persson, Borlänge, 070-547 41 45
Joel Söderlund, Borlänge, 073-808 16 13

Damcoach 2017
Josefin Aronsson, Borlänge, 076-250 16 53

Division 4 coach 2017
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62

Division 5 coach 2017
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58

Division 6 coach 2017
Almir Alisic, Borlänge, 076-116 44 10, 076-575 18 22

Rekryteringsansvarig 2017
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Matchförmedlare 2017
Lars Tapper, Avesta, 0226-750 35, 070-323 87 26
Avesta, Borlänge Hedemora, Säter, Ludvika, Smedjebacken

Rolf Hansson , Bjursås, 070-578 06 60,
Falun, Gagnef, Leksand, Mora, Malung, Mockfjärd, Orsa, Rättvik, Vansbro, Älvdalen

Träningsmatcher under våren i Borlänge, Gagnef, Leksand
DU:s ordförande Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62

Regionala domarobservatörer 2017
Jörgen Edwardsson, Avesta,  070-544 49 41
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58

Lokala domarobservatörer 2017
Almir Alisic, Borlänge, 076-116 44 10, 076-575 18 22
Josefin Aronsson, Borlänge, 076-250 16 53
Rolf Hansson, Bjursås, 070-578 06 60
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Niklas Karlsson, Borlänge, 076-090 49 79
Björn Lindroth, Borlänge, 072-544 00 03
Patrik Magnusson, Falun, 070-556 32 63 
Erik Nordqvist, Borlänge,  076-846 46 30
Glenn Nyberg, Borlänge
Robert Nyberg, Borlänge, 073-800 10 83
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Domarkurser 2017
Division 4-5 kurs: 4-5 feb Falun, Scandic Hotel

Division 6 kurs: 4-5 feb Falun, Scandic Hotel

Steg 1 fortbildning: 11 feb Borlänge, Scandic Hotel
Steg 1 fortbildning: 12 feb Avesta, Ishallens teorirum
Steg 1 fortbildning: 18 feb Falun, Scandic Hotel
Steg 1 fortbildning: 11 mars Mora, Mora Parken

11-manna grund: 18-19 feb Borlänge, Scandic Hotel
11-manna grund: 4-5 mars Avesta, Domarhagsskolan
11-manna grund: 18-19 mars Falun, Scandic Hotel
11-manna grund: 25-26 mars Mora, Mora Parken
11-manna grund: 8-9 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
11-manna grund: 22-23 april, Malung, Hotel Sankt Olof
11-manna grund: 6-7 maj, Borlänge, Scandic Hotel

7-manna fortbildning: 22 mars Falun, Scandic Hotel
7-manna fortbildning: 29 mars Avesta, Ishallens teorirum
7-manna fortbildning: 5 april Borlänge, Scandic Hotel
7-manna fortbildning: 12 april Leksand, Siljansvallen
7-manna fortbildning: 19 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
7-manna fortbildning: 19 april Mora, Mora Parken

7-manna grundutbildning: 18 mars Borlänge, Scandic Hotel
7-manna grundutbildning: 25 mars Avesta, Ishallen Teorirummet
7-manna grundutbildning: 1 april Falun, Scandic Hotel
7-manna grundutbildning: 8 april Mora, Mora Parken
7-manna grundutbildning: 22 april Borlänge, Scandic Hotel
7-manna grundutbildning: 29 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
7-manna grundutbildning: 29 april Malung, Hotel Sankt Olof
7-manna grundutbildning: 6 maj Falun, Scandic Hotel
7-manna grundutbildning: 7 maj Borlänge, Scandic Hotel

Under andra halvan av december månad inbjudningarna ut till föreningarna för kurserna 11-manna grund och 7-manna.
Separata inbjudningar till div. 4-5 kurs, div. 6-kurs samt Steg 1 fortbildning skickas ut till berörda under vecka 50.
Till samtliga kurser sker anmälan via fogis eller på DFF:s hemsida som öppnas upp under vecka 50.

Löptester 2017
Löptestet skall ske för samtliga domare, dvs även distriktsdomare under div. 6 samt de ungdomsdomare som vill agera som assisterande domare i div. 5-6 herrar och div. 3 damer.
Samtliga domare som genomför 11-manna grundutbildning skall genomföra löptesten för att bli godkänd.

Löptesterna sker enligt följande:
Onsdag den 5 april kl. 18.00, Avesta, Avestavallen.
Lördag den 8 april kl. 10.00, Borlänge, Kvarnsvedens IP.
Onsdag 12 april kl. 18.00, Ludvika, Hillängen.
Onsdag 19 april kl. 18.00, Falun, Lugnets Friidrottsanläggning (ute).
Torsdag 20 april kl.18.00, Mora, Prästholmens IP.