Domare

Domarutskottet 2020
Ordförande: Peter Johansson, 070-930 63 62
Sekreterare: Niklas Gabrielsson, 023-233 75
Sekreterare: Lars Edström, 023-454 73
Ledamot: Almir Alisic, 076-575 18 22
Ledamot: Rolf Hansson, 070-578 06 60
Ledamot: Thomas Carlsson, 070-632 77 55
Ledamot: Mikael Lindfors, 070-551 63 58
Ledamot: Patrik Magnusson, 070-257 31 26
Ledamot: Damir Pacaric, 070-407 28 51
Adjungerad ledamot: Erik Nordqvist, 076-846 46 30
Adjungerad ledamot: Lars Sjögren, 070-687 88 34

Distriktsinstruktörer 2020
Almir Alisic, Falun, 076-575 18 22
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Rolf Hansson, Bjursås, 070-578 06 60
Thomas Carlsson, Säter, 070-632 77 55

Klubbinstruktörer 2020

Damcoach 2020
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26

Division 4 coach 2020
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62

Division 5 coach 2020
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58

Ansvarig Regional utveckling 2020
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Rekryteringsgrupp 2020
Almir Alisic, Falun, 076-575 18 22
Rolf Hansson, Bjursås, 070-578 06 60
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Matchförmedlare 2020
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58
Herrar division 5/AD Förbundsserierna,
Avesta, Hedemora, Ludvika,

Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Herrar division 4 och 6/Damer division 1-2,
Borlänge, Säter, Gagnef, Leksand

Rolf Hansson , Bjursås, 070-578 06 60,
Falun, Mora, Malung, Mockfjärd, Orsa, Rättvik, Vansbro, Älvdalen

Regionala domarobservatörer 2020
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58

Lokala domarobservatörer 2020
Almir Alisic, Falun, 076-575 18 22
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Rolf Hansson, Bjursås, 070-578 06 60

Domarkurser 2020

Division 4-5 kurs: 1-2 feb Falun, Scandic Hotel

Division 6 kurs: 1-2 feb Falun, Scandic Hotel

Damkurs 11 mot 11 fortbildning/9 mot 9 fortbildning: Start kl. 9.00-avslut ca kl.17.00
25 januari Falun/Scandic Hotel

11 mot 11 fortbildning/9 mot 9 fortbildning: Start kl. 9.00-avslut ca kl.17.00
8 feb Borlänge, Scandic Hotel
15 feb Falun, Scandic Hotel
22 feb Borlänge, Scandic Hotel
7 mars Mora, Mora Parken
18 april, Malung Hotel Sankt Olof

11 mot 11 grundutbildning/9 mot 9 grundutbildning:
Lör start kl. 09.00-avslut ca kl 16.00. Sön start kl. 9.00-avslut ca kl.16.00
15-16 feb Borlänge, Scandic Hotel
29 feb-1 mars Avesta, Domarhagsskolan
7-8 mars Falun, Scandic Hotel
21-22 mars Mora, Mora Parken
28-29 mars Ludvika, Grand Hotel Elektra
2-3 maj, Borlänge, Scandic Hotel

7 mot 7 fortbildning: Start kl. 18.00-avslut ca kl. 21.00 
18 mars Borlänge, Scandic Hotel
25 mars Säter,
1 april Falun, Scandic Hotel
8 april Borlänge, Scandic Hotel
15 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
15 april Mora, Mora Parkens Hotellbyggnad

7 mot 7 grundutbildning: Start kl. 9.00-avslut ca kl.13.00 
14 mars Borlänge, Scandic Hotel
23 mars Avesta, Ishallen
4 april Falun, Scandic Hotel
18 april Mora, Mora Parken
18 april Borlänge, Scandic Hotel
25 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
25 april Malung, Hotel Sankt Olof
2 maj Falun, Scandic Hotel
3 maj Borlänge, Scandic Hotel

Under andra halvan av december månad skickas inbjudningarna ut till föreningarna för kurserna 11 mot 11 grund/9 mot 9 grund och 7 mot 7.

Separata inbjudningar till div. 4-6 kurs samt 11 mot 11 Steg 1 fortbildning skickas ut till berörda under vecka 50.
Till samtliga kurser sker anmälan via fogis eller på DFF:s hemsida som öppnas upp under vecka 50.

Löptester 2020
Löptestet skall ske för samtliga domare, dvs även distriktsdomare under div. 6 samt de ungdomsdomare som vill agera som assisterande domare i div. 5-6 herrar och div. 3 damer.
Samtliga domare som genomför 11 mot 11 grundutbildning skall genomföra löptesten för att bli godkänd.

Löptesterna sker enligt följande:
Onsdag den 15 april kl. 18.00, Avesta, Avestavallen.
Lördag den 18 april kl. 10.00, Borlänge, Kvarnsvedens IP.
Tisdag 21 april kl. 18.00, Ludvika, ABB Arena.
Onsdag 22 april kl. 18.00, Falun, Lugnets Friidrottsanläggning (ute).
Torsdag 23 april kl.18.00, Mora, Prästholmens IP.