Domare

Domarutskottet 2019
Ordförande: Peter Johansson, 070-930 63 62
Sekreterare: Lars Edström, 023-454 73
Ledamot: Almir Alisic, 076-116 44 10, 076-575 18 22
Ledamot: Rolf Hansson, 070-578 06 60
Ledamot: Mikael Lindfors, 070-551 63 58
Ledamot: Patrik Magnusson, 070-257 31 26
Ledamot: Damir Pacaric, 070-407 28 51
Adjungerad ledamot: Erik Nordqvist, 076-846 46 30
Adjungerad ledamot: Lars Sjögren, 070-687 88 34

Distriktsinstruktörer 2019
Almir Alisic, Falun, 076-116 44 10, 076-575 18 22
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51
Jörgen Edvardsson, Avesta, 070-544 49 41
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Rolf Hansson, Bjursås, 070-578 06 60
Thomas Carlsson, Säter, 070-632 77 55

Klubbinstruktörer 2019

Damcoach 2019
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26

Division 4 coach 2019
Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62

Division 5 coach 2019
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58

Ansvarig Regional utveckling 2019
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Rekryteringsgrupp 2019
Almir Alisic, Falun, 076-575 18 22
Patrik Magnusson, Falun, 070-257 31 26
Damir Pacaric, Insjön, 070-407 28 51

Matchförmedlare 2019
Mikael Lindfors, Avesta, 070-551 63 58
Herrar division 5/AD Förbundsserierna,
Avesta, Hedemora, Ludvika,

Peter Johansson, Borlänge, 070-930 63 62
Herrar division 4 och 6/Damer division 1-2,
Borlänge, Säter, Gagnef, Leksand

Rolf Hansson , Bjursås, 070-578 06 60,
Falun, Mora, Malung, Mockfjärd, Orsa, Rättvik, Vansbro, Älvdalen

Regionala domarobservatörer 2019

Lokala domarobservatörer 2019

Domarkurser 2019

Division 4-5 kurs: 2-3 feb Falun, Scandic Hotel

Division 6 kurs: 2-3 feb Falun, Scandic Hotel

Damkurs 11 mot 11 fortbildning/9 mot 9 fortbildning: Start kl. 9.00-avslut ca kl.17.00
26 januari Falun/Scandic Hotel

11 mot 11 fortbildning/9 mot 9 fortbildning: Start kl. 9.00-avslut ca kl.17.00
9 feb Borlänge, Scandic Hotel
16 feb Falun, Scandic Hotel
23 feb Borlänge, Scandic Hotel
9 mars Mora, Mora Parken

11 mot 11 grundutbildning/9 mot 9 grundutbildning:
Lör start kl. 09.00-avslut ca kl 16.00. Sön start kl. 9.00-avslut ca kl.14.00
16-17 feb Borlänge, Scandic Hotel
2-3 mars Avesta, Avesta AIK:s klubblokal
9-10 mars Falun, Scandic Hotel
23-24 mars Mora, Mora Parken
30-31 mars Ludvika, Grand Hotel Elektra
13-14 april, Malung, Hotel Sankt Olof
4-5 maj, Borlänge, Scandic Hotel

7 mot 7 fortbildning: Start kl. 18.00-avslut ca kl. 21.00 
20 mars Falun, Scandic Hotel
27 mars Avesta, Avesta AIK:s klubblokal
3 april Borlänge, Scandic Hotel
10 april Leksand, Siljansvallen
16 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
16 april Mora, Mora Parken

7 mot 7 grundutbildning: Start kl. 9.00-avslut ca kl.13.00
16 mars Borlänge, Scandic Hotel
23 mars Avesta, Avesta AIK:s klubblokal
6 april Falun, Scandic Hotel
13 april Mora, Mora Parken
13 april Borlänge, Scandic Hotel
27 april Ludvika, Grand Hotel Elektra
27 april Malung, Hotel Sankt Olof
4 maj Falun, Scandic Hotel
5 maj Borlänge, Scandic Hotel

Under andra halvan av december månad skickas inbjudningarna ut till föreningarna för kurserna 11 mot 11 grund/9 mot 9 grund och 7 mot 7.
Separata inbjudningar till div. 4-5 kurs, div. 6-kurs samt 11 mot 11 Steg 1 fortbildning skickas ut till berörda under vecka 50.
Till samtliga kurser sker anmälan via fogis eller på DFF:s hemsida som öppnas upp under vecka 50.

Löptester 2019
Löptestet skall ske för samtliga domare, dvs även distriktsdomare under div. 6 samt de ungdomsdomare som vill agera som assisterande domare i div. 5-6 herrar och div. 3 damer.
Samtliga domare som genomför 11 mot 11 grundutbildning skall genomföra löptesten för att bli godkänd.

Löptesterna sker enligt följande:
Onsdag den 3 april kl. 18.00, Avesta, Avestavallen.
Lördag den 6 april kl. 10.00, Borlänge, Kvarnsvedens IP.
Onsdag 10 april kl. 18.00, Ludvika, ABB Arena.
Onsdag 16 april kl. 18.00, Falun, Lugnets Friidrottsanläggning (ute).
Torsdag 24 april kl.18.00, Mora, Prästholmens IP.