Spelprogram herrar division 6 & 7

Dalarnas FF:s har upprättat spelprogram för herrar division 6 & 7. Vi passar också på att påminna om sista anmälningsdag för damer division 3 och 4 är den 19 februari.

Vi har med avsikt lagt vardagsmatcher med ej för långa reseavstånd allt för att undvika kollisioner mellan föreningarnas A- och U-lag samt att det är lättare att tillsätta domare om matcher spelas vardag.

En hel del matcher har speltid klockan 11.00 lördagar/söndagar, detta med tanke på tillgång på domarteam. Vi ber er respektera dessa klockslag så att domartillsättningen skall fungera.

Observera om inte erforderlig belysning finns att tillgå, fr. o m 3/8 är avspark senast kl. 18.30, fr. o m 17/8 senast kl. 18.00, fr. o m 31/8 senast kl. 17.30 samt fr. o m 7/9 senast kl. 17.00.

Föreningar och kommuner (planägare) har möjligheter att inkomma med åsikter om matchdag/klockslag fram till torsdagen den 13 februari.

För att ändring skall godkännas måste båda föreningarna vara överens om föreslagen ändring. Vill någon planägare ändra på föreslagen dag skall hemmalaget först kontaktas och sedan skall den nya speldagen meddelas DFF.

Dalarnas FF godkänner inte flytt av matcher till lördagar med anledning av att det är svårt att få domare till denna dag.

Alla ändringar skall meddelas och godkännas av Dalarnas FF:s kansli eller TK.

Ändringar skall meddelas via e-mail till lars.edstrom@dalaidrotten.se

Här finns spelprogrammen att hämta

Serieindelningar

Div 6 Norra
Bjursås IK
Falun FC
Gagnefs IF
Hulåns IF
Korsnäs IF FK U
Leksands IF FK
Sundborns GOIF U
Vattnäs SK
Åsens SK
Äppelbo AIK

Div 6 Södra
Ezid SK
Fors IK
Horndals IF
Husby AIK
Långshyttan AIK FK
Nyhammars IF U
FK Romme Krona
Smedjebackens FK
Stora Skedvi IK FF
IF Vulcanus

Div 7 Norra
Färnäs SK
IF Nornan U
IFK Rättvik FK
Malung United FC
Mockfjärds BK
Orsa IF FK
Vansbro AIK FK U
Älvdalen IF FK

Div 7 Mellersta
Amsbergs SK
Aspeboda SK
Hälsinggårdens AIK Fotboll
Insjöns BK
IK Segro
Leksands IF FK U
Siljansnäs IF
Svärdsjö IF
Vika IF

Div 7 Södra
Hedemora FC
IFK Grängesberg FK
Krylbo IF
Skogbso-Avesta IF U
Swesom FC U
Säfsnäs IF
Ulfshyttans IF U
Östansbo IS U

Dalarnas FF Tävlingskommittén