Spelprogram herrar division 6 & 7

Dalarnas FF:s har upprättat spelprogram för herrar division 6 & 7. Vi passar också på att påminna om sista anmälningsdag för damer division 3 och 4 är den 3 februari.

I herrserierna div. 4 och 5 har datum fastställts efter överenskommelse mellan berörda lag.

Vi har under september månad har vi med avsikt lagt vardagsmatcher med ej för långa reseavstånd allt för att undvika kollisioner mellan föreningarnas A- och U-lag samt att det är lättare att tillsätta domare om matcher spelas vardag under denna period.

En del matcher har speltid klockan 11.00 lördagar/söndagar, detta med tanke på tillgång på domarteam. Vi ber er respektera dessa klockslag så att domartillsättningen skall fungera.

Observera om inte erforderlig belysning finns att tillgå, fr. o m 5/8 är avspark senast kl. 18.30, fr. o m 19/8 senast kl. 18.00, fr. o m 2/9 senast kl. 17.30 samt fr. o m 9/9 senast kl. 17.00.

Föreningar och kommuner (planägare) har möjligheter att inkomma med åsikter om matchdag/klockslag fram till torsdagen den 14 februari.

För att ändring skall godkännas måste båda föreningarna vara överens om föreslagen ändring. Vill någon planägare ändra på föreslagen dag skall hemmalaget först kontaktas och sedan skall den nya speldagen meddelas DFF.

Dalarnas FF godkänner inte flytt av matcher till lördagar med anledning av att det är svårt att få domare till denna dag.

Alla ändringar skall meddelas och godkännas av DFF:s kansli eller TK.

Ändringar skall meddelas via e-mail till lars.edstrom@dalaidrotten.se

Här finns spelprogrammen att hämta

Serieindelningar

Division 6 Norra, Herrar
Bjursås IK
Ezid SK
Gagnefs IF
Hulåns IF
IF Nornan A
IFK Rättvik FK A
IFK Våmhus
Leksands IF FK
Vattnäs SK
Äppelbo AIK

Division 6 Södra, Herrar
Bullermyrens IK U
Falun FC
Falu BS FK
Fors IK
Husby AIK
Korsnäs IF FK U
Långshyttans AIK FK
Nyhammars IF U
Smedjebackens FK
Torsångs IF

Division 7 Norra, Herrar
Färnäs SK
IF Nornan U
Malung United FC
Orsa IF FK
Siljansnäs IF
Vansbro AIK FK U
Åsens SK
Älvdalens IF FK

Divison 7 Västra, Herrar
FK Romme Krona
IF Vulcanus
IFK Grängesberg FK
IK Segro
Swesom FC U
Säfsnäs IF
Ulfshyttans IF U
Östanbo IS U

Division 7 Östra, Herrar
Aspeboda SK
Hälsinggårdens AIK Fotboll
IFK Rättvik FK U
Insjöns BK
Mockfjärds BK
Leksands IF FK U
Sundborns GoIF U
Vika IF

Division 7 Södra, Herrar
Gustafs GoIF U
Horndals IF
IFK Hedemora FK
Krylbo IF
Näs IF
Skogsbo/Avesta IF U
Stora Skedvi IK FF
Säters IF FK U

Dalarnas FF Tävlingskommittén