Spelprogram herrar division 6 & 7

Dalarnas FF:s har upprättat spelprogram för herrar division 6 & 7. Vi passar också på att påminna om sista anmälningsdag för juniorserier är den 31 januari och för damer division 3 den 21 februari.

I herrserierna div. 4 och 5 har datum fastställts efter överenskommelse mellan berörda lag.

Vi har under september månad har vi med avsikt lagt vardagsmatcher med ej för långa reseavstånd allt för att undvika kollisioner mellan föreningarnas A- och U-lag samt att det är lättare att tillsätta domare om matcher spelas vardag under denna period.

En del matcher har speltid klockan 11.00 lördagar/söndagar, detta med tanke på tillgång på domarteam. Vi ber er respektera dessa klockslag så att domartillsättningen skall fungera.

Observera om inte erforderlig belysning finns att tillgå, fr. o m 6/8 är avspark senast kl. 18.30, fr. o m 20/8 senast kl. 18.00, fr. o m 3/9 senast kl. 17.30 samt fr. o m 10/9 senast kl. 17.00.

Föreningar och kommuner (planägare) har möjligheter att inkomma med åsikter om matchdag/klockslag fram till torsdagen den 15 februari.

För att ändring skall godkännas måste båda föreningarna vara överens om föreslagen ändring. Vill någon planägare ändra på föreslagen dag skall hemmalaget först kontaktas och sedan skall den nya speldagen meddelas DFF.

DFF godkänner inte flytt av matcher till lördagar med anledning av att det är svårt att få domare till denna dag.

Alla ändringar skall meddelas och godkännas av DFF:s kansli eller TK.

Ändringar skall meddelas via e-mail till lars.edstrom@dalaidrotten.se

Här finns spelprogrammen att hämta

Serieindelningar

Division 6 Herr Norra
Bjursås IK
Dala Järna IK U
Färnäs SK
Gagnefs IF
Hulåns IF
IF Nornan A
IFK Mora FK U
IFK Rättvik FK A
Leksands IF FK A
Sundborns GoIF

Division 6 Herr Södra
Ezid SK
Falu BS FK
Fors IK
Husby AIK
Korsnäs IF FK U
Långshyttans AIK FK
M.I.L A
Prästjorden FF
Säters IF FK U
Östansbo IS

Division 7 Herr Norra
IF Nornan U
IFK Våmhus
Malungs IF U
Siljansnäs IF
VAIK/Äppelbo
Vattnäs SK
Åsens SK
Älvdalens IF FK

Division 7 Herr Västra
Mockfjärds BK
Bullermyrens IK U
IF Vulcanus
IK Segro
M.I.L U
Nyhammars IF U
Säfsnäs IF
Ulfshyttans IF U

Division 7 Herr Östra
Aspeboda SK
Falun FC
Hälsinggårdens AIK Fotb
IFK Rättvik FK U
Leksands IF FK U
Swesom FC U
Tällbergs IF U
Vika IF

Division 7 Herr Södra
Gustafs GoIF U
Horndals IF
IFK Hedemora FK U
Krylbo IF
Näs IF
Skogsbo/Avesta IF U
Stora Skedvi IK FF
Torsångs IF

Dalarnas FF Tävlingskommittén